חיפוש

איך החיים שלי השתנו בזכות ה NLP (דיקלה מור)

האם תהית פעם בלבך למה שינוי כל כך מאיים עלינו?

פסיכולוגים אומרים שלסביבה שלנו יש השפעה עצומה על ההחלטות שלנו בחיים, ועל המציאות שלנו, אבל אנחנו פשוט לא מצליחים לעשות שינוי אמיתי, שינוי כזה שיחזיק לאורך זמן, ונראה תוצאות במציאות.

לפני שאתחיל, אני מזמינה אותך לשאול את עצמך מספר שאלות:

איך אתה יודע שאתה רוצה לעשות שינוי?

למה זה כל כך מטריד אותך?

למה אנשים חושבים ששינוי מצריך פגישות אינספור עם פסיכולוגים, יועצים וקואצ'רים?

אין דבר יותר מתסכל מלדעת שאתה חיי חיים שאתה לא רוצה לחיות על פיהם, בבית שאתה לא רוצה להתגורר בו, עם רכב שאתה לא רוצה לנהוג בו. אין דבר יותר מתסכל לחיות עם הידיעה שמי שאתה זה לא באמת, מי שאתה.

אתה יודע עמוק בפנים שאתה יכול יותר, מסוגל ליותר, ואתה יודע שאתה צריך לעשות שינוי.
אני יכולה להבין, ששינוי זה נשמע משהו ממש מפחיד, ולמה זה? רובנו מפחדים להסתכל לפחד בעיניים, הפחד הזה יעיד לנו שהוא קיים, ויציף אותנו בתחושות לא נעימות וקונפליקטים פנימיים. שינוי למעשה, מערער לנו את כל "הביטחון" שכביכול הורגלנו אליו, מערער לנו את התבניות שלנו, את הסכמות שלנו, את הבסיס היציב לכאורה, שלנו.

אני זוכרת לפני שנה וחצי שנתיים בערך, שכאשר הייתי משתפת נשים בהחלטה שלי לשים סוף לנישואים שלי, הדבר הראשון שהן אמרו לי זה וואו איזה אומץ יש לך!

הנשים שהיו מבוגרות ממני בעשור או שניים, הוסיפו, "הלוואי עליי", ו"אם אני הייתי עכשיו בגילך גם הייתי עושה את הצעד הזה". אני תוהה בליבי מה למעשה עצר אותן מלקום ולצאת מהמקום שלא טוב להן בו?

שלא תבינו אותי לא נכון, אני טיפוס של זוגיות, מאוד אוהבת זוגיות, אבל ברגע שהזוגיות היא הרסנית – היא הופכת להיות זירת אגרוף/ בית קברות. עכשיו, למעשה זה נכון לשני הצדדים, כי לא יכול להתקיים הרס רק מכיוון אחד, יש את המחרב ואת המוחרב, ולפעמים יש גם החלפת תפקידים, כי תחשבו על זה לרגע, הרי זו הסביבה שאנחנו מורגלים / הורגלנו אליה מגיל מאוד צעיר וכמה הגיוני זה שתת המודע שלנו יוביל אותנו שלא במודע לאותם המקומות שאנחנו רגילים אליהם.


כאשר אני החלטתי לסיים את הזוגיות שלי, זה היה אחרי מסע ארוך ומייגע, נפשית, פיזית מנטלית, כלכלית, רוחנית, ומה לא. מהצד לאנשים זה אולי נראה כמו עשיתי את זה בנדנוד עפעף, אבל ההיפך הוא הנכון. במיוחד כאשר אידיאל המשפחה אצלי הוא מעל לכול.


התמודדתי עם המון פחדים, קראתי להם בשמות, הסתכלתי עליהם בעיניים וניהלתי איתם בעזרת תהליכים ב NLP סוג של דיאלוג. הבנתי שהמקום שאני נמצאת בו הוא סוג של למידה, שיעור נקרא לזה, ובעצם, אני הייתי שם כי הייתה לתת המודע שלי כוונה חיובית. אנחנו נרצה לשמר את המקום הבטוח והמוכר שלנו, גם אם הוא לא באמת טוב אתנו, עבורנו, בשבילנו, בצורה לא מודעת.


אני היום במקום אחר, חיה עם הבן שלי, בדירה קטנה, יש שקט והרמוניה בבית. אני הרבה יותר שמחה, הרבה יותר רגועה, ומחוברת לאני הפנימי שלי, ממקום שלם, מלא ברוגע ואהבה.


ובעצם, אני שואלת את עצמי שאלה, מה יותר מפחיד אותך?

להישאר בזוגיות/ עבודה/ מקום מגורים..., שאת/ה פשוט נובל/ת אט אט. מאבד את הוויטליות שלך, את שמחת החיים שלך, ובעצם כך, דנת את עצמך לחיות חיים בדמוי מוות קליני, להפסיד את החיים שלך, ולאפשר לפחד שלך לגבור עליך, ובעצם כך, לדון את עצמך למוות אבל כאשר אתה בחיים?


או שמא זה הפחד מהלא נודע? אותם סיפורי האימה שאנו מציירים לעצמנו בראש?


האם תהיתם פעם בליבכם, מדוע נשים שחוו אלימות בצעירותן, משכפלות את החוויות האלו עם בני זוגם?


עוזבות את הבית לא פעם ולא פעמיים חוזרות לאותו בעל מכה?


חשבתם פעם, שעצם ההישארות שלהם באותו מקום, מייצרת מעגל נוסף של דור שגדל לתוך אלימות? שגם הם כאשר יגדלו יחוו את אותה התקיעות אותה האלימות - לא במודע כמובן. לא די בכך, יש נשים שמתגרשות מבעל אלים (מילולית/פיזית/נפשית/מינית/כלכלית...או גם וגם וגם) מוצאות את אותו הגבר רק עם מבנה פיזי קצת שונה, ושם שונה, ומקבלות את אותה המציאות.


ההסבר לפי גישת ה NLP הוא, אם אני משנה את המציאות החיצונית זה לא בהכרח מציין שביצעתי שינוי אמיתי ועמוק מבפנים, ההוכחה לכך היא תוצאות במציאות, אותה אישה התחתנה שוב והיא מוכה שוב. אז שינוי מעל פני השטח יש, יחד עם זאת לא נוצר שינוי ברמת תת המודע, לכן היא נווטה שוב למקום הידוע והמוכר שהוא- אלימות.


אני יכולה להעיד מניסיון ששינוי אמיתי ועמוק, ברמת תת המודע, מתרחש במאית השנייה. פתאום נופל האסימון. ואת/ה מתחיל/ה לנווט את האנייה למקום שאת/ה רוצה באמת. ואז השינוי לא מפחיד אותך, אלא מרגש אותך, ואם הפחד מגיע אז לומדים להבין אותו, ולהכיר אותו, זה בעצם מנגנון ששמר עלינו ממשהו בערב שהיום כבר אין לנו צורך בו יותר, היום הוא אינו מועיל לנו יותר.


אנשים שמגיעים אליי מבינים את עניין השינוי המהיר דרך ההסבר שאני מביאה להם על פוביה, הרי אם תחשבו על זה, פוביה זה משהו שמתרחש בשבריר שניה, זה לא שאתה בא להיכנס למעלית ואומר לעצמך, חכו שניה, אני צריך רגע כדי להיכנס לפוביה. פוביה מתרחשת בשנייה! זה רק מוכיח לנו שלמוח שלנו יש יכולות מ ט ו ר פ ו ת !


וב- NLP יש כלים שעוזרים לנו לגלות אותם. להתחבר אליהם, ולהתחיל לנווט את אוניית המשא/המסע הזו לאן שאנחנו רוצים!


אז אני יודעת שאם הגעת עד לכאן הזמן לקחת שליטה על החיים שלך! האין זה כך?

זה או שאתם לוקחים שליטה על החיים שלכם ומנווטים אותם לאן שאתם רוצים או שאתם מאפשרים למישהו אחר לנווט לכם את החיים. ולפעמים הניווט הזה יכול להוביל אותך למחוזות ויעדים שאתה ממש אבל ממש , לא רוצה לבקר בהם.


בגישה של ה – NLP, אף אחד לא באמת יודע מה יקרה בעתיד, כי אם אני לא יודעת מה יקרה בעתיד, ואני לא יודעת מה יקרה בעתיד אז אולי, אולי....קיים גם סיכוי שיתרחש טוב? ואולי יהיה אפילו נפלא? איך תדע? מגיל מאוד קטן הוכנסו לתוך תבנית שמשהו רע יקרה. בתחושה של אסון.

בוא תחשוב על זה לרגע, הרי תמיד ניתן לחזור למצב הקודם, לחיים האומללים, לחוסר שמחת חיים, חוסר חשק וחוסר וויטליות. אז מה אכפת לך לנסות? הרבה כאלו שניסו פתחו בפניהם עתיד חדש יותר, טוב יותר עם מלא הזדמנויות חדשות לפניהם.


אז מה יותר מפחיד? למות כשאתה בחיים? או לבחור להיות במקום אחר, טוב יותר, מצמיח יותר, עם חיבור לאני הפנימי שלך, ולהגשים את החיים שנועדת לחיות? ולעשות זאת ממקום של מודעות, של בחירה אמיתית, אני בוחר בחיים שלי, יש לי חופש בחירה מלא לשנות בכל רגע נתון. אני בידיעה שהחיים שלי פה הם בעלי ערך יקר יותר, ואני מתכוון לחיות אותם במלואם.

באמת, אם הגעת עד לכאן, אז אתה באמת רוצה שינוי,

כי כמו שאמר אלברט איינשטיין

"אי ־ שפיות זה לעשות אותו דבר פעם אחר פעם ולצפות לתוצאות שונות "

אני מזמינה אותך לשאול את עצמך את השאלות הבאות ורשום את התשובות אליהן על דף נייר, מניסיון שלי זה עושה סדר ויוצר תמונה בהירה יותר.


באיזה תחום אני הכי רוצה לעשות בו שינוי? עכשיו, זה שהמאמר שלי מדבר על זוגיות זה לאו דווקא שינוי בזוגיות, זה יכול להיות התנהגות ספציפית בתוך הזוגיות שמפריעה לך ואתה רוצה לעשות בה שינוי, זה יכול להיות שינוי בתחום הקריירה, לימודים, משפחה, אפילו מערכות יחסים עם שכנים או קולגות בעבודה, ואתה יודע מה, זה אפילו יכול להיות בתוך מערכת היחסים שלך עם עצמך. ואחרי שענית בכנות לעצמך, בוא תשאל את עצמך, ותענה בכנות, כן?


מדוע השינוי הזה כל כך חשוב לך? ותרשום כל מה שעולה. מה לדעתך עלול לקרות אם תישאר באותו המצב, בעוד שנה מעכשיו, חמש שנים מעכשיו , עשר שנים מעכשיו. ותרשום כל מה שעולה. ואחרי שסיימת, תפתח דף נוסף ותרשום מה לדעתך יכול לקרות אם תבצע את השינוי שאתה רוצה?


אילו אפשרויות תיפתחנה עבורך? בעוד חצי שנה –שנה מעכשיו, חמש שנים מעכשיו, עשר שנים מעכשיו. תרשום כל מה שעולה על דף נייר.


ואחרי שרשמת הכל. אני מזמינה אותך לבדוק, איזו החלטה מבין השתיים תועיל לך יותר, כזו שתשפר את החיים שלך הרבה יותר ממה שהם עכשיו, כזו שתשפיע על כל הסובבים אותך?


באיזו בחירה אתה כן רואה את עצמך מסופק ומאושר יותר, ומקרין אור על הסביבה שלך, האם זו הדרך הישנה שכבר לא מועילה לך ? או הדרך החדשה שפותחת בפנייך עתיד חדש, ויוצרת אצלך הזדמנויות חדשות בחיים?


באהבה,

דיקלה מור

0 צפיות0 תגובות