חיפוש

מה הייתם בוחרים לעשות בחיים אם הייתה לכם האפשרות לחיות אותם שוב ? (דיקלה בן יהודה)

האם תהיתם פעם בליבכם, מה קרה בדרך? מה קרה שאנחנו נשארים במקום שלא טוב לנו בחיים?

מה שאתם עושים עכשיו בחיים שלכם, זה רק קצה הקרחון למה שאתם באמת מסוגלים לעשות. ומה שבאמת אפשרי עבורכם.

מה מעניק משמעות לחיים שלך?

מה גורם לך לקום מהמיטה בבוקר באושר ומלא במוטיבציה?

מה גורם לך להימנע מלקום מהמיטה בבוקר?


אנחנו בני האדם מונעים על פי מה מושך אותנו ומה דוחה אותנו בחיים. למנועים האלו קוראים ערכי משיכה וערכי הימנעות.

ערכי משיכה אלו ערכים שאנחנו רוצים אותם בחיים שלנו, למשל- אהבה, חופש, כבוד, אמפטיה, הצלחה, חמלה, ידידות, סיפוק, סקרנות, עליזות, רגיעה, שמחה, הומור, ביטחון וכד'... וכאשר חלקם לא באים לידי ביטוי במציאות שלנו אנחנו עלולים להרגיש חסרי ערך, עצבות, קונפילקט פנימי.

ערכי הימנעות אלו ערכים שאנחנו לא רוצים אותם בחיים שלנו ואנחנו נעשה הכל כדי להימנע מהם, ולעיתים כאשר הם באים לידי ביטוי בחיים שלנו, הם הופכים אותם לקשים ובלתי נסבלים, והימצאותם הופכת את החיים שלנו לחסרי ערך.

דוגמא לערכי הימנעות: אכזבה, אשמה, אימה, בושה, ביזיון, בדידות, דחייה, השפלה, ייאוש, כאב, כעס, נחיתות, נקמנות, סלידה, צער, סבל, תלות, שנאה, מרירות, ניכור, רמאות, צייתנות עיוורת וכד'.

בדרך כלל אנחנו מונעים משילוב של ערכי מניעה וערכי הימשכות יחד, זה לא שחור או לבן. לדוגמא אני מצחצחת שיניים בוקר ערב ומקפידה יום יום על היגיינת פה כדי שלא יהיה ריח רע מהפה ולאנשים יהיה נעים לשוחח איתי ולא יגידו עליי דברים שליליים.


חוסר אושר נגרם כאשר ערכי מניעה באים לידי ביטוי בחיים שלנו. כל אחד יכול לפרש מה זה אושר עבורו על פי העולם הפנימי והחוויות מהחיים שלו. לכן כדאי לזכור שאושר הוא לא באמת ערך, אלא שילוב של מספר ערכי משיכה שכאשר הם מתקיימים בתוכנו אנו חווים תחושת אושר. כאשר יש מודעות לערכי המשיכה העליונים שלנו, וכאשר אותם ערכי משיכה מתקיימים בחיים שלנו, אנו חווים אושר.


רוב הערכים שלנו נוצרו בגיל כל כך, צעיר שאין לנו בכלל מושג שהם מניעים אותנו במציאות, רוב האנשים מופעלים ע"י טייס אוטומטי, וחיים את חייהם ללא שליטה וללא ניווט. אנחנו עושים דברים שאנחנו רוצים, אבל לעיתים רחוקות אנחנו בכלל מודעים למדוע אנו בכלל רוצים לעשות את זה. בדרך כלל אנחנו עושים דברים שהצליחו לנו בעבר, או בגלל שאנשים אמרו לנו שהפעולות שלנו נכונות


למשל, יש המון סיפורים על אנשים שגדלו בשכונות עוני, ואמרו לעצמם אני בחיים לא אהיה עני, והוא עשה הכל בחיים שלו כדי לא לחיות בעוני ומחסור, עבד במשך השנים, צבר הון ועכשיו הוא עשיר, אבל הוא ממשיך לעבוד ולא ליהנות ממה שהוא צבר, אבל מעולם לא הייתה לאותו אדם הזדמנות לבחון את הערכים המניעים אותו, ולכן הוא ממשיך לעבוד ולצבור הון מבלי באמת ליהנות מזה.


אני בזבזתי שנים במקום עבודה שלא אהבתי, שילוב של ערכי משיכה והימנעות למעשה השאירו אותי שם. קרוב לעשור מהחיים שלי, עבדתי בתחום שידעתי שלא תורם לאנושות, ההפך הוא הנכון, מקום שנגד חלק מהערכים העיקריים שלי בחיים. התעלמתי, המשכתי בשגרה שלי, כאילו היה לי טוב, טייחתי, טאטאתי מתחת לשטיח, התעלמתי טוטאלית מהערכים החשובים לי ביותר בחיים, (לפני שהכרתי את ה NLP לא ידעתי בכלל מה זה ערכים).


כן, הכסף היה טוב, שזה ענה על ערך מניעה שלי, אבל ידעתי בפנים שאני צריכה להיות במקום אחר, מקום של תרומה אמיתית לאנושות, שמתקיימים בו ערכי משיכה שלי, מקום שבו אני אוכל לשפר איכות חיים של אנשים, מקום שיש בו צמיחה ושיתוף של ידע, נתינה, העשרה, אלו ערכים שלמעשה באו לידי ביטוי במקום הזה עם הצוותים שניהלתי, יחד עם זאת היה חסר לי עוד משהו, באיזה שלב הרגשתי תחושת ריקנות, ידעתי שאני מסוגלת להרבה יותר היום אני יודעת, שלי היה חשוב, ועדיין מאוד חשוב, שערכים כמו נתינה, אהבה, שיפור איכות חיים, יצירתיות אלו ערכים שמאוד חשובים לי בחיים ואם אחד מהערכים האלו לא מתקיים, אני מתחילה להרגיש קושי קונפליקט פנימי וזה אומר זמן עצירה. חישוב מסלול מחדש בפתח... עכשיו, עצם ההתעלמות שלי אז, יצרה סבל אצלי, התחלתי להרגיש שאני סובלת, ריקה מיואשת, ולבסוף זה גם עלה לי בבריאות. המערכת החיסונית שלי נחלשה, ופעם בחודש לפחות הייתי חולה, היום בדיעבד, אני זוכרת שאפילו זימנתי לעצמי נפילה בחניון של העבודה כדי לשכב לנוח שבועיים בבית. בדיעבד זה קרה בגלל שהייתי בקונפליקט פנימי.

אתם בטח תוהים בלבכם, איך יכול להיות שהיא זימנה נפילה או מחלה...

ברגע שאחד או יותר מערכי המשיכה העליונים שלנו לא מתקיים בתחומים שלנו בחיים, תת המודע שלנו קולט את זה, תת המודע קולט שאנחנו לא במתאם עם עצמנו.

ומה זה אומר לא במתאם עם עצמנו, למשל, אם ניקח את הדוגמא שלי מהעבודה, אני לא רציתי להיות בקריירה הזו, אבל נשארתי שם בכל זאת בגלל שהיה קיים בי סוג של פחד. אותו פחד היה ערך מניעה, לא היה לי טוב, בדיעבד אני יודעת שלא היה לי טוב כי אי קיומם של ערכי משיכה וקיומם של ערכי הימנעות יצר את המצב הזה.

תת המודע שלי קלט שלא טוב, ועשה הכול כדי לאפשר לי מנוחה. ובגלל חוסר המתאם הזה הגוף אז התחיל לפתח כל מיני מחלות או תאונות שיאפשרו לי לנוח ולהימנע מלהגיע אל המקום הזה.

אתם בוודאי מכירים את התחושה הזו כאשר אתם עובדים במקום עבודה שאתם לא אוהבים, רע לכם בו, הבוס שלכם מעצבן אתכם, הוא לא בא לכם טוב, האנשים שם ממורמרים, וצועקים אחד על השני, ריכולים, ועצם המחשבה לקום בבוקר למקום העבודה הזה, עושה לכם רע, עושה לכם בחילה. זה כי מתקיימים שם ערכי הימנעות יותר מאשר ערכי משיכה.


ברגע שלא יהיה מתאם פנימי בין המציאות למה שאתה באמת רוצה, אתה מקבל איתותים.... זה מגיע בתחפושת של מחלות גופניות, נפשיות, פיטורים, תאונות או עוד אירועים שליליים אחרים, בעצם המקרים האלו, היום כאשר אתה כבר מודע לסט הערכים שלך, ואתה כבר מודע לדבר הזה שנקרא ערכים ותת מודע, אתה יודע שמה שזה אומר זה:

ע צ ו ר ! ! ! בוא רגע תעשה סדר בחיים שלך. כי ברגע שזה קורה שוב ושוב, אתה מתחיל לחיות בתוך קונפליקטים, וכאשר אתה חי בתוך קונפליקטים, אתה יוצר בתוכך תסכול פנימי, וכאשר יש בך תסכול פנימי, אתה בהכרח הופך להיות בן – אדם עצבני, בן - אדם טרוד, קצר רוח, מיואש, מתוסכל, מדוכדך, וכאשר אתה כזה בן – אדם, אתה בהכרח הופך להיות כמו שיח קוצני, כזה שכל מי שרוצה להתקרב אליך הוא נדקר. אתה הופך להיות לא נעים לסביבה שלך, בכביש, בחברה בה אתה עובד, לחברים שלך, לשכנים שלך, להורים שלך, לילדים שלך, לאשתך, והכי גרוע לעצמך! אתה יוצר מעגל של הרס סביבך, ממש כמו סופת טורנדו.


ברגע שאתם מחויבים לעצמכם, מחויבים לחיות על פי סולם ערכי המשיכה וההימנעות שלכם, ללא יוצא מן הכלל, בכל תחום בחיים, זוגיות, קריירה, משפחה, חברים. ברגע שתחיו לפי ה"תנ"ך הזה שלכם, אתם תחיו חיי אושר ושמחה.


אתה אולי שואל את עצמך עכשיו, מה אני צריך לעשות? דבר ראשון, זה להתחיל לפתח מודעות, תוכל לשאול את עצמך שאלות ולבדוק:

  • מה מרגש אותך עד דמעות?

  • מהם הדברים שכאשר אתה עושה אותם, אתה מאבד תחושה של זמן?

  • מי האנשים שאתה מעריך במיוחד, מה הם מייצגים עבורך?

  • מהם הדברים שאתה מוכן להילחם עבורם, ללא פשרות?

  • אילו סיפורים אישיים שנחשפת אליהם גרמו לך להתרגשות גדולה?

באופן כללי, אני מציגה בפנייך סט של שאלות פשוטות שיעזרו לך לחשוף את ולזהות את הערכים שלך:

  • באופן כללי מהם הדברים החשובים לך בחיים?

  • מה הכי חשוב לך במערכות יחסים?

  • מה הכי חשוב לך בחברות?

  • מה הכי חשוב לך בקריירה?

בדרך כלל מניסיון עם מאות אנשים, הערכים שעולים אלו: אהבה, בריאות, ביטחון, שמחה. אז אתה יכול לגלות מה באמת חשוב לך.


ועכשיו, תשאל את עצמך, מה היה קורה אילו הייתי חי את החיים האלו שאני רוצה ממש עכשיו, כאן ! במציאות הזו של היום? הרי הבחירה היא שלך, אתה יכול לבחור לשנות מתי שרק תרצה את מקום העבודה שלך, אתה לא עץ! כדי לנוע למקום בו אתה חי באופן מלא לפי סט הערכים שלך, אתה צריך לעשות את הצעד הראשון.

במקום להעביר את החיים שלך באצבעות שלובות, ותתפלל שיהיה טוב. קח שליטה על החיים שלך.

לסיום, הדבר הגרוע ביותר שאפשר לעשות בחיים הוא לא לעשות, זה להיות מודע למה אתה רוצה בחיים ולהיכנע לפחד ולספק, לבלות שנים בפגיעה אילמת בעצמך, ולסיים את החיים שלך בתהייה: האם החלומות שלי יכלו להתממש ?


'החוכמה היא לא ללכת בדרך שמישהו אחר סלל לך, אלא החוכמה היא ללכת אל מקום שהדרך בו לא סלולה, ולהשאיר אחרייך עקבות. '

באהבה, דיקלה מור7 צפיות0 תגובות